Ana Sayfa / Amasra El Sanatları

 
Amasra El Sanatları

 

 

Amasra ilçesinde geçmişten günümüze el sanatlarının sergilendiği Çekiciler Çarşısı’nda, her geçen gün azalan el sanatları tezgâhlarının hala işlevde olması yöre halkının kültürünü geleceğe aktarmakta ne kadar ısrarcı olduğunu bizlere gösteriyor. Tarihi sürecinde ticaret merkezi olarak bilinen Amasra, bugün de Çekiciler Çarşısı’nda birbirinden güzel el emeği göz nuru ürünleriyle ticari hayatı canlı tutuyor. Ticari hayatı canlı tutarken Amasra, turist değil misafir ağırlıyor.

 
 
 

Tel Kırma
Tül üzerine gümüş tel kullanılarak işlenen bir sanat olan tek kırma, Türk el sanatlarının eşsiz örneklerinden biri olarak Amasra’da varlığını koruyor. Tercihen siyah, beyaz veya kırmızı tül kasnağa geçirilir. Motifler özel iğnelerle tül üzerine gümüş tel ile işlenir. İşlemelerin yapılışı sırasında gümüş tel makasla kesilmediği için elle koparılır ve bu yüzden bu sanat tel kırma adını almıştır. Eski motiflerin kullanıldığı örtüler, şallar, mendiller ya da fularlar birbirinden güzel hallere bürünüp görenleri hayranlık içinde bırakıyor.

 
 
 

Tel Sarma
Ödemiş ipeği, keteni, el dokuma bezi üzerine Konya teli kullanılarak işlenen örtüler, Amasra’da tezgahları süslerken, çeyizlerde sandık bekliyor. Motifler göz doldururken el işçiliği bir kez daha saygı uyandırıyor.

 
 
 

Tepsi
Kayın ağacından mat cam kullanılarak yapılan işlemeli tepsileri Amasra’da bulmak mümkün… İkram sunulan tepsinin bu kadar zarif ve güzel bir hal alabildiğine Amasra’da şahit oluyoruz. Bu sanattan çıkan ürünler eli boş dönmek istemeyenlerin imdadına yetişiyor.

 
 
 

Ağaç Oymacılığı
Kestane, kayın, çınar ağaçlarından yapılan şekerlik, havan, çerez takımı, ceviz kıracağı gibi ürünler usta ellerde şekillenip, işlenerek geçmişten bugüne Amasra’da yaşatılıyor. Ağacın dile geldiği bu sanatla yapılan ürünler çarşıdaki dükkanlarda yerlerini buluyor.

 
 
 

Kanaviçe
Seyrek dokunmuş keten bezi üzerine birtakım işlemlerle uygulanan işlemedir. Öncelikle, "kanave" denen özel dokunmuş kumaş keten bezine tutturulur. Sonra domino renkli iplikler kanave kumaşa geçirilerek desen çıkarılır. Bu işlem bitip kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekildiğinde işlenen desen kumaş üzerinden temizlenir ve kanaviçe elde edilir. Yapılan kanaviçeler renk cümbüşüyle çeyizleri süslemeye ve kullanılmaya hazırdır.

 
 
 

Türk İşi Sarma
Atalarımızdan kalma bir işleme türü olan "Türk İşi Sarma” desen itibariyle doğa motiflerinden oluşuyor. İşlemelerde motiflerin etrafı bir kasnakla çevrildikten sonra iğne ve ipliklerin yardımıyla motiflere renk katılıyor. Kullanılacak olan kumaşın naylon karışımı olmaması da önemli. İyi sonuç alabilmek için genellikle keten, yöresel kumaşlar, yün tela, ipek, şifon vb. tür kumaşlar tercih ediliyor. Yöre halkından bir de uyarı alıyoruz. Tük işinde dikkat edilmesi gereken hususlar varmış. Başlıyorlar bunları sıralamaya. Kumaş ve iplik kalınlıklarının orantısı önemliymiş, renklerin desene ve kumaşa uygunluğu, ipliğin tarazlanmaması, motifin Türk işi karakteri özelliği taşıması gibi daha niceleri… El emeği göz nuru dökülerek tek tek işlenen ürünler Çekiciler Çarşısı tezgâhlarında alıcılarını bekliyor.

 

 

Amasra
Amasra Tarihi
Amasra Tarihi Eserleri
Amasra Müzeleri
Amasra Doğal Güzellikleri
Amasra Koyları
Amasra Plajları
Amasra El Sanatları
Amasra Yöresel Mutfak
Amasra Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasra Seyahat Rehberi
Amasra Otelleri
Amasra Pansiyonları
Amasra Restoranları
Amasra Kiralık Araç
Amasra Seyahat Acenteleri
Amasra Alışveriş Rehberi
Amasra Yöresel Gıda Ürünleri
Amasra Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasra Gezi Rehberi
Amasra
Amasra Tarihi
Amasra Tarihi Eserleri
Amasra Müzeleri
Amasra Doğal Güzellikleri
Amasra Koyları
Amasra Plajları
Amasra Ulaşım

Amasra Kültür Rehberi

Amasra El Sanatları
Amasra Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.